حمایت از کالای ایرانی

صفحه اصلی>>اخبار>>ماجراجویی همکار ورزشکارتوزیع برق استان تهران، 1300 متر زیرزمین
عنوان خبر :ماجراجویی همکار ورزشکارتوزیع برق استان تهران، 1300 متر زیرزمین
خلاصه خبر :ورزش های ماجراجویانه زیادی در اطراف ما وجود دارند که شاید کمتر به آن توجه کرده باشیم، غارنوردی دومین ورزش پرهیجان و دارای ریسک است که سختی های خاص خودش را دارد، مهندس مسعود آلویی معاون بهره برداری برق ورامین یکی از ورزشکاران ماجراجوست که علاوه بر اینکه ورزش کوهنوردی را به صورت حرفه ای دنبال می کند، در زمینه غارنوردی نیز تخصص های لازم را دارد و دارای مدارک مربیگری کوهنوردی و غارنوردی از فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی است و در آخرین پیماش خود موفق شد غار جوجار به عمق یک هزار و 300 متر را اکتشاف کند.
متن خبر :

وی در خصوص آغاز فعالیت کوهنوردی و ورزشی خود گفت: از سال 1372 ورزش کوهنوردی را در سن 12 سالگی و با پیمایش رشته کوه های اشتران کوه از سلسله کوه های زاگرس آغاز کردم و  موفق به صعود اکثر قلل بلند ایران در فصل های مختلف گردیده ام. علاوه بر این صعود قلل کشورهای دیگر همچون کازبک گرجستان و آرارات ترکیه را نیز تجربه کرده ام.

آلویی ادامه داد: از سال 1390 نیز ورزش غارنوردی را به صورت حرفه ای آغاز کردم و تاکنون بیشتر غارهای عمیق و فنی ایران مانند جوجار، پراو، سم، نزل و ... را پیمایش کرده ام.

وی گفت: غارها از لحاظ گستردگی دو نوع می باشند، غار افقی که دارای تزیینات غاری زیبایی هستند که مردم عادی با تجهیزات کم می توانند پیمایش نمایند و غارهای عمودی که نیاز به تجهیزات و تجربه فراوان به سبب تاریکی مطلق و وجود چاه های عمیق و ناشناخته­ی خطرناک دارد.

آلویی در خصوص غارنوردی اخیر خود گفت: غار جوجار در استان کرمانشاه (فلات پروا) عمیق ترین غار ایران است که در سفر اخیر اینجانب در حدود 1300 متر اکتشاف شد و کماکان ادامه داشته است و احتمال اضافه شدن عمق آن در سال های آینده وجود دارد. با این کشف این غار در رتبه 29 عمیق ترین غارهای جهان جای گرفت.

این برنامه، زیر نظر فدارسیون کوهنوردی کشور و تحت نظارت کارگروه غارنوردی ایران انجام شد که 30 نفر از سراسر کشور در آن حضور داشتند.

قابل ذکر است، غار نوردی ورزشی با ریسک بالا است ولی با رعایت نکات ایمنی خوشبختانه طی چند سال اخیر حادثه ای خاص در ایران رخ نداده است و این ورزش با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی ایران دارای پتانسل های بسیاری می باشد که انشاءا... در سال آینده شاهد خبرهای خوبی در این زمینه خواهیم بود.

تاریخ ثبت : 1396/08/03 13:03