حمایت از کالای ایرانی

صفحه اصلی>>اخبار>>بازدید همکاران از سد و نیروگاه سیاه بیشه
عنوان خبر :بازدید همکاران از سد و نیروگاه سیاه بیشه
خلاصه خبر :به همت دفتر تحقیقات شرکت جمعی از همکاران با حضور در سد ونیروگاه سیاه بیشه از مراحل تولید برق در این نیروگاه بازدید کردند.
متن خبر :

سد و نیروگاه سیاه‌بیشهدر ۱۲۵کیلومتری شمال تهران و ده کیلومتری شمال تونل کندوان و در مسیر رودخانهٔ چالوس قرار دارد، یک نیروگاه تلمبه‌ذخیره‌ای با ظرفیت تولید ۱۰۰۰مگاوات که شامل چهار واحد ۲۵۰مگاواتی است.این طرح دارای دو سد و یک نیروگاه تلمبه‌ذخیره‌ای است. نیروگاه تلمبه‌ذخیره‌ای این قابلیت را دارد که در ساعات اوج مصرف به تولید برق می‌پردازد و در ساعات کاهش مصرف با پمپاژآب به سد بالا و ذخیره آن و در نتیجه مصرف برق، به کنترل بار شبکه سراسری اقدام می‌کند.

سد بالادست این نیروگاه از نوع سنگریزه‌ای با ریزش بتونی و ارتفاع ۸۶متر با حجم مخزن ۳٫۶میلیون متر مکعب است و سد پایین‌دست آن ۱۰۴متر ارتفاع و حجم مخزن ۳٫۷میلیون متر مکعب دارد. این نیروگاه خودراه‌انداز است و پاسخ سریعی به تغییرات ناگهانی بار در شبکه دارد و می‌تواند در تنظیم ولتاژ و کنترل فرکانس شبکه مؤثر باشد.عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۸۲آغاز شده است. این طرح پس از احداث، سالیانه به طور متوسط ۱۵۰۰میلیون کیلووات ساعت برق تولید خواهد کرد. از ویژگی‌های مهم این طرح، شفت‌های مایل آن است که برای اولین بار در کشور و به طول ۵۰۴متر و قطر پوشش فلزی ۵متر با زاویه ۶۷درجه نسبت به افق احداث شده است.

تاریخ ثبت : 1395/05/20 16:08