حمایت از کالای ایرانی

صفحه اصلی>>اخبار>>بازنگری آیین نامه تکمیلی تعرفه های برق از ضرورت صنعت برق است
عنوان خبر :بازنگری آیین نامه تکمیلی تعرفه های برق از ضرورت صنعت برق است
خلاصه خبر :در صورت بازنگری آیین نامه تکمیلی تعرفه های برق، بخش اعظمی از مشکلات فنی و اقتصادی شرکت های توزیع برطرف می شود.
متن خبر :

مهندس حسن شاکری قائم مقام و معاون هماهنگی شرکت توزیع نیروی برق استان تهران در این خصوص گفت: به طور عمده شرکت های توزیع نیروی برق دو منبع عمده درآمدی و هزینه دارند که یکی از آنها درآمد ناشی از فروش انرژی است که صرف هزینه های جاری و نگهداری تاسیسات می شود و دیگری درآمدهای فروش انشعاب است که صرف سرمایه گذاری برای توسعه و بهینه سازی شبکه های موجود می شود.

وی ادامه داد: طبق قانون شرکت های توزیع برق موظفند انرژی را به نرخ تکلیفی که دولت تعیین می کند به مصرف کنندگان تحویل نمایند این  در حالیست که انرژی مورد نیاز برای تحویل به مصرف کنندگان را به اضافه سهم تلفات شبکه از بازارهای رقابتی (بورس انرژی و بازار برق) با نرخ آزاد خریداری نمایند و دولت متعهد به پرداخت این مابه التفاوت بود که تاکنون پرداخت نشده است و از این بابت صورت های مالی شرکت های توزیع با زیانهای هنگفتی مواجه هستند.

شاکری افزود: علاوه بر خرید و فروش انرژی، شرکت های توزیع منابع مالی مورد نیاز جهت حفظ و افزایش ظرفیت شبکه موجود و انجام فعالیت های بهینه سازی و توسعه شبکه های توزیع را از محل فروش انشعاب تامین می نمایند که در حال حاضر مبالغ دریافت شده از متقاضیان مخارج این بخش را پوشش نمی دهد و زیان های این بخش نیز به زیان های بخش اول در شرکت های توزیع برق اضافه شده است، ضمن اینکه ارائه خدمات به متقاضیان برق را با تاخیر مواجه نموده است.

قائم مقام شرکت توزیع برق استان تهران در تکمیل صحبت های خود گفت: وزارت نیرو فقط در بخش فروش انرژی موظف به ارائه خدمات به نرخ تکلیفی می باشد و در بخش فروش انشعاب قانوناً تکالیفی مبنی بر فروش زیر قیمت تمام شده ندارد لذا پیشنهاد می شود فصل ششم آیین نامه تکمیلی تعرفه های برق که ناظر به درآمدهای فروش انشعاب می شود با در نظر گرفتن قیمتهای تمام شده بازنگری شود.

شاکری ادامه داد: نقص دیگری که در فصل ششم آیین نامه تکمیلی تعرفه های برق مشاهده می شود، این است که این بخش با یک سری مبالغ ثابت بسته شده است  از این رو در مواقعی که نیاز به تغییر وجود دارد، اعمال تغییرات جدید مستلزم مکاتبات، برگزاری جلسات و صرف زمان طولانی برای اخذ مجوز می شود، که می توان به جای مبالغ ثابت با ارایه یک فرمول که با ثبت تغییر پارامترهای اقتصادی جامعه، مبالغ نهایی به صورت خودتنظیم در بخش مالی آیین نامه اصلاح شود.

به گفته شاکری: از موارد دیگری که باید در آیین نامه مورد بازنگری قرار گیرد این است که چون آیین نامه دارای موارد جزیی مانند هزینه جابه جایی کنتور است که به طور معمول نیاز نیست، در سطح کلان مانند وزارت نیرو مطرح شود و از سوی دیگری در هزینه های پرداختی از سوی مشترکین نیز تاثیر ندارد ولی کمک بسیار شایانی در سهولت ارایه خدمات به مشترکین می کند، بنابراین بخش هایی از آیین نامه به شرکت های توزیع تفویض اختیار شود که با توجه به شرایط محلی و منطقه ای تصمیم گیری نمایند.

به عنوان مثال دیگر در شهرهای بزرگ ، با توجه به تراکم جمعیت و دشواری تهیه پست برق، اجرای شبکه دارای شرایط خاصی است که در این راستا لازم است تصمیم گیری در این موارد  نیز براساس شرایط منطقه به شرکت توزیع مربوطه واگذار شود.

تاریخ ثبت : 1394/08/03 09:12