حمایت از کالای ایرانی

صفحه اصلی>>اخبار>>مدیر عامل شرکت:استان تهران ظرفیت ارزنده ای برای تولید انرژی از طریق سیستم های خورشیدی را داراست
عنوان خبر :مدیر عامل شرکت:استان تهران ظرفیت ارزنده ای برای تولید انرژی از طریق سیستم های خورشیدی را داراست
خلاصه خبر :کشور ما از لحاظ سوق الجیشی به گونه ای است که می تواند گذرگاه انرژی برای تولید و صدور انرژی به کشورهای همسایه باشد که این امر تولید برق از انرژی خورشیدی را ضروری می سازد.
متن خبر :

مهندس بربند مدیر عامل شرکت با اعلام این مطلب گفت: با توجه به اینکه آلودگی در تهران و شهرهای بزرگ مشکلاتی را ایجاد کرده سازمان جهانی محیط زیست که در این رابطه فعالیت می کند، ایجاد نیروگاه های خورشیدی در کشورهای مختلف را آغاز کردند که به سرعت جایگزین انرژی های فسیلی می شود.

سرمایه گذاری اولیه برای تولید انرژی از طریق سیستم های فتوولتائیک در گذشته بالا بود ولی در سال های اخیر با رشد تکنولوژی و ارزان سازی خوشبختانه سرمایه گذاری در زمینه انرژی خورشیدی اقتصادی است و آینده بسیار خوبی در انتظار انرژی خورشیدی است.

وی افزود: با توجه به اینکه کشور ما از نظر تابش انرژی خورشید پتانسیل خوبی را داراست و زمین هایی در کشور به وسعت زیادی وجود دارد که ظرفیت کشاورزیندارند و بهترین کار در این مناطق بهره گیری از انرژی خورشیدی است.

وضعیت کشور ما از لحاظ سوق الجیشی نیز به گونه ای است که می تواند گذرگاه انرژی باشد، چون تمامی کشورهای اطراف نیازمند انرژی برق هستند و اگر بتوانیم تولید انرژی را در کشور زیاد کنیم، صادرات آن بسیار سودآور است و انرژی خورشیدی از آن دسته انرژی هایی است که آینده خوبی دارد.

از انرژی خورشیدی می توان در صنایع، خانگی و ... استفاده کرد به خصوص در روستاها و مناطق دورافتاده که برق رسانی به آنها کار دشواری می باشد که با این سیستم به راحتی برق رسانی به آنها امکان پذیر می شود.

یکی از مزایای بهره گیری از انرژی خورشیدی این است که ضرورتی ندارد که به صورت تجمعی ایجاد شود بلکه می توان به صورت پراکنده نیروگاه هایی با ظرفیت 400 کیلووات، 500 کیلووات، یک مگاوات، دو مگاوات و یا مزرعه خورشیدی ایجاد کنیم که برق تولیدی از آنها به شبکه ارسال می شود و از طریق شبکه در سراسر کشور به دست مصرف کننده می رسد.

بنابراین در مناطق حساس و استراتژیک از نظر پدافند غیرعامل در مواقعی که بحران اتفاق می افتد تامین برق آنها ضروری است، از انرژی خورشیدی بهره گیری کنیم.

مدیر عامل شرکت ادامه داد: دو برنامه توسط مجلس شورای اسلامی و وزارت نیرو برای سرعت رشد بهره گیری از نیروگاه های خورشیدی، تدوین شده است. به این معنی که برای بخش خصوصی تمهیداتی قایل شدیم و همکاری لازم با آنها انجام می شود تا یک نیروگاه خورشیدی را که می توانند سرمایه گذاری و ایجاد کنند و برای آنها پروانه تاسیس صادر می شود که از طریق این پروانه می توانند یک سری تسهیلات را که مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته بهره گیری کنند و زمانی که کار احداث نیروگاه به پایان رسید و به شبکه متصل شد، کنتوری نصب می شود و انرژی تولید شده را اندازه می گیریم و هر کیلووات آن را به مبلغ 4660 ریال از آنها خریداری می شود که آنها به راحتی می توانند در کوتاه مدت سرمایه خود را به دست آورند.

در محدوده تحت پوشش استان تهران متقاضیانی در این زمینه وجود داشته که به نتایج خوبی هم رسیده است که یکی از آنها در شهرستان ملارد و با ظرفیت 510 کیلووات، احداث شده و تولید برق می کند.

یکی دیگر از مزایای نیروگاه های خورشیدی، نحوه نگهداری آنهاست که بسیار ساده بوده و با کمک یک کنترلر امکان پذیر است.

برنامه دیگری که برای تسری و توسعه ایجاد نیروگاه های خورشیدی پیش بینی شده است که مردم راغب به بهره گیری از انرژی خورشیدی شوند به این صورت است که هر متقاضی که برای این کار ثبت نام کند معادل 50 درصد یعنی 5/4 میلیون تومان به ازای هر کیلووات، وام بلاعوض پرداخت خواهد شد و مابقی را باید متقاضی سرمایه گذاری کند.

شرکت توزیع نیروی برق استان تهران به صورت پایلوت ایجاد نیروگاه های خورشیدی را در شهرستان های ری، پاکدشت، اسلامشهر، شهریار و ورامین را فراخوان داده ایم که متقاضیان می توانند ثبت نام کنند و بعد از جمع بندی از آنها دعوت می شود و توضیحات لازم ارایه می شود و متقاضی سهم خود را واریز می کند و مابقی کار بر عهده شرکت است و پیمانکار، عملیات احداث و راه اندازی خود را انجام می داد و پس از احداث نیز پشتیبانی های لازم انجام می شود.

قابل ذکر است، در مرحله اول هدف فرهنگ سازی است و اگر نتایج خوبی به دست آید تعداد متقاضیان نیز افزایش می یابد.

تاریخ ثبت : 1393/09/29 13:36