حمایت از کالای ایرانی

صفحه اصلی>>اخبار>>پیاده سازی سیستم هوشمند سازی شبکه روشنایی معابر
عنوان خبر :پیاده سازی سیستم هوشمند سازی شبکه روشنایی معابر
خلاصه خبر :با همکاری شرکت توزیع برق استان تهران و دانشگاه تهران، هوشمند سازی شبکه روشنایی معابر برای اولین بار در کشور در منطقه برق ری انجام شد.
متن خبر :

مهندس بهنام بیات معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان تهران با اعلام این مطلب گفت: در سیستم موجود برای رفع خاموشی معابر، وضعیت به گونه ای است که اکیپ های تعمیرات روشنایی معابر براساس خاموشی های روشنایی اعلام شده مردمی به سامانه 121، براساس برنامه زمانبندی به محل های موردنظر مراجعه می کنند. که در این خصوص باید کل شبکه روشنایی را به منظور تشخیص تجهیز معیوب، روشن کرده که این کار علاوه بر تلفات انرژی، از نظر روانشناسی روشن بودن چراغ های روشنایی معابر در روز اثرات نامطلوبی بر ذهنیت مردم دارد.

وی افزود: از این رو شرکت توزیع برق استان تهران، با تعریف یک پروژه تحقیقاتی و با همکاری دانشگاه قراردادی با این دانشگاه در خصوص هوشمندسازی شبکه روشنایی معابر منعقد شد.

به علت تحریم های اعمال شده، این پروژه که در نیمه اول سال 91 قرارداد آن منعقد شده بود، طولانی گردید و دانشگاه تهران قادر نبود تجهیزات الکترونیک قدرت را وارد کشور نماید اما با گذشت زمان و همکاری تیم کارشناسی شرکت و دانشگاه تهران طبق فرایند مهندسی معکوس این تجهیزات الکترونیک قدرت در داخل کشور ساخته شده و هم اکنون بردهای صنعتی این تجهیزات در کشور ساخته و به صورت عملیاتی بر روی 25 پایه روشنایی معابر در شهرستان ری به صورت پایلوت نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مهندس بیات در خصوص قابلیت های این شبکه گفت: از ویژگی های منحصر به فرد این پروژه می توان به قرائت تمامی پارامترهای الکتریکی در خصوص تک تک پایه های روشنایی و سرجمع پارامترهای الکتریکی ابتدای فیدر روشنایی معابر، امکان تشخیص بلادرنگ سوختگی لامپ، خرابی تجهیزات و قطع ارتباط، امکان دیمر نمودن پایه های روشنایی معابر و امکان خاموش نمودن چراغ ها به صورت یک درمیان و اتومات کردن آن توسط نرم افزار و امکان اخذ گزارش از حوادث ثبت شده بر روی شبکه روشنایی معابر و امکان افزایش شدت نور و روشنایی معابر در زمان های مه گرفتگی و یا ترافیک بالای خودرو اشاره کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با اجرای این پروژه، نیازی به اطلاع رسانی خاموشی معابر توسط مشترکین نبوده و از همه مهم تر فرهنگ غلط روز روشن شبکه روشنایی معابر که تبعات اجتماعی و روانی فراوانی دارد برطرف می شود.

معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان تهران ادامه داد: برای ادامه کار باید برای این تجهیزات صنعتی شده گواهی نامه Type Testاز یکی از مراجع و آزمایشگاه های ذیصلاح اخذ نمود.

همچنین با توجه به بومی نمودن ساخت و حذف Case(قاب تجهیز) و قرار گرفتن در کاسه چراغ می توان قیمت تمام شده را کاهش داده و در تولید بالا، این تکنولوژی قیمت اقتصادی پیدا می کند و  انشاءا... در آینده شاهد استفاده بیشتر آن خصوصاً  در بزرگراه ها باشیم.

وی در خاتمه افزود: در اطلاعات بدست آمده از اینترنت شبکه برق پکن در پایتخت کشور چین به منظور هوشمندسازی شبکه روشنایی معابر بزرگراه های خود در حال برگزاری مناقصه برای چنین سیستمی است که خود گواه نو بودن این سیستم در دنیا می باشد که خوشبختانه متخصصین داخلی شرکت و دانشگاه تهران توانسته اند به این مهم دست یابند.

تاریخ ثبت : 1393/05/19 10:28