تنظیمات

انتخاب سایز نوشته ها:

انتخاب رنگ:

انتخاب رنگ پس زمینه :

حمایت از کالای ایرانی

صفحه اصلی>>مدیریت مصرف>>مشترکین خانگی

 

مقدمه

راهکارهاي مديريت مصرف در بخش خانگي

روشنايي

سيستمهاي سرمايشي و گرمايشي

ساير لوازم و تجهيزات الکتريکي

ماشين لباسشويي و ماشين ظرفشويي

يخچال و فريزر

لوازم صوتي و تصويري

جدول پنجگانه تعرفه های جدید برق بخش خانگی

 

مديريت مصرف در بخش خانگي

دانلود بروشور

 

با توجه به اينکه در حدود 80 درصد تعداد مشترکين را مشترکين خانگي تشکيل ميدهند و از طرف ديگر در تهران بيش از 45 درصد مصرف مربوط به مشترکين خانگي است لذا نهادينه شدن مديريت مصرف در اين بخش جامعه کمک فراواني به اقتصاد ملي ، صنعت برق و اقتصاد خانواده دارد .

با استفاده منطقي از انرژي نه تنها شاهد کاهش هزينه­هاي مصرف انرژي خود خواهيم بود ، بلکه آثار مفيدي همچون کاهش آلودگي محيط زيست و تداوم طول عمر منابع ملي و نتيجتاً توسعه اقتصادي کشور را بدنبال خواهد داشت.

بطور نمونه در صورتي که هر خانواده ايراني به جاي يک لامپ معمولي 100 وات از يک لامپ کم مصرف 20 واتي تا 5 ساعت در روز استفاده کند ،‌در هر سال بيش از 5/2 ميليارد کيلووات ساعت برق يعني بيش از توليد يک نيروگاه صرفه جويي کرده ايم که ميزان صرفه جويي در سوخت و نيز عدم آلودگي محيط زيست بخوبي قابل درک ميباشد.

بنابر اين مناسب است که به ميزان مصرف برق خود حساس بوده و از طريق کنترل ارقام موجود در قبضها براي خود اهداف بلند مدتي جهت کاهش تدريجي مصرف برق در نظر بگيريم.

الگوي مصرف برق خانواده هاي ايراني با تغيير فصول ،به علت استفاده از لوازمي متفاوت ، تغييرات زيادي دارد. در فصول گرم با استفاده از لوازم برودتي (مانند کولر) که داراي توان بالا و نيز زمان مصرف طولاني است ، بار زيادي به شبکه تحميل ميشود به طوريکه همواره بيشترين مشکلات از لحاظ ساعات اوج مصرف برق از اواسط تيرماه تا اواسط شهريور ماه و خصوصا در ساعات بين 19 تا 23 وجود دارد. در فصول سرد نيز با ورود لوازم گرمايشي مانند بخاري برقي که آنهم نيز از توان بالايي برخوردار بوده و در ساعات متمادي استفاده مي­شود ، شاهد افزايش مصرف هستيم.

همچنين الگوي مصرف برق با توجه به شرايط اقليمي و فرهنگي گوناگون در نقاط مختلف کشور مي­تواند متفاوت باشد بطور نمونه بدليل استفاده گسترده از وسايل برودتي ، مناطق گرمسير نسبت به ساير مناطق کشور ، مصرف برق بيشتري در تابستان دارند. از اين رو کنترل الگوي مصرف در فصول مختلف با توجه به شرايط اقليمي و آب و هوايي از اهميت بسياربالايي برخورداراست.

رعايت الگوي مصرف و قيمت واحد برق که تعرفه ناميده ميشود ، ارتباط دارد . الگوي مصرف برق يک معيار استاندارد براي کنترل صحيح مصرف برق توسط مشترکين است . استفاده صحيح از تجهيزات برقي مناسب سبب ميشود تا مقدار مصرف برق هر مشترک کمتر از اين معيار شود در صورتي که مشترکي بيش از مقدار الگوي مصرف ، برق مصرف کند بهاي برق او بصورت پلکاني افزايش خواهد يافت .

الگوي مصرف ماهيانه براي مشترکين خانگي در تهران و در فصل تابستان 300 کيلو وات ساع و در ساير فصول 200 کيلو وات ساعت است.( با توجه به اينکه قبض برق مشترکين عادي اغلب حدود دو ماهه صادر ميشود لذا در قبض برق مصرف متوسط ماهيانه ذکر شده است که مقدار آن قابل مقايسه با الگو خواهد بود. )

از طرف ديگر با نصب کنتور هاي ديجيتالي بهاي برق در ساعات مختلف شبانه روز و متناسب با ساعات اوج مصرف نرخي متفاوت دارد.بصورتي که در ساعات پيک بار ( 4 ساعت که در تابستان از ساعت 19 تا 23 است ) بهاي برق با نرخي حدود 4 برابر شرايط عادي و در ساعات کم باري ( ساعات ابتدايي روز يعني 1 بامداد تا 6 صبح ) با نرخي حدود يک چهارم شرايط عادي محاسبه ميگردد.

 

راهکارهاي مديريت مصرف در بخش خانگي

 در ايران طي ساعات اوليه شب با ورود وسايل روشنايي و برخي از لوازم الکتريکي ديگر به شبکه برق ، مصرف برق بيش از 50 درصد نسبت به متوسط مصرف ساعتهاي ديگر شبانه روز افزايش مييابد . اين امر سبب ميگردد بار مصرفي شبکه برق به حداکثر مقدار خود رسيده و احتمال قطع برق و عدم تامين آن افزايش يابد . از مدار خارج کردن تجهيزات برقي غير ضروري و خصوصا تجهيزات پر مصرف در اين زمان روشي جهت اصلاح الگوي مصرف ميباشد .

در جدول زير ميزان مصرف برخي تجهيزات برقي آورده شده است :

رديف

نوع دستگاه

متوسط مصرف (وات)

رديف

نوع دستگاه

متوسط قدرت (وات )

1

ماشين لباسشويي

2500

13

آبميوه گيري

300

2

بخاري برقي

2000

14

رايانه

250

3

ماشين ظرفشويي

2000

15

يخچال

130

4

سشوار

1200

16

تلويزيون رنگي

160

5

جارو برقي

1000

17

چرخ خياطي برقي

100

6

اتو

1000

18

پنکه

80

7

سماور برقي( چاي ساز )

1000

19

لامپ مهتابي

40

8

پلوپز

800

20

لامپ کم مصرف

20

9

کولر آبي

600

21

کولز گازي

2400

10

چرخ گوشت

500

22

راديو ضبط

25

11

غذا ساز

500

23

مايکروفر

900

12

سشوار

1200

24

ماشين خشک کن

1000

 

 

اصولا مقدار برق مصرفي هر وسيله برقي وابستگي بسيار زيادي به تکنولوژي ساخت ، ظرفيت ، الگوي مصرف ، شرايط آب و هوايي و نحوه نگهداري آن وسيله دارد.

 

 

روشنايي :

بخش عمده اي از مصرف در ساعات اوج بار اختصاص به سيستم روشنايي مشترکين دارد براي روشنايي در خانه هاي خود سالانه 10 ميليارد کيلووات ساعت برق مصرف ميکنيم که براي توليد اين مقدار برق ، معادل 20 ميليون بشکه نفت خام برابر 340 ميليارد تومان هزينه ميشود.با توجه به مصرف انرژي زيادي که در بخش روشنايي صورت ميگيرد ، ميتوان با رعايت راهکارهاي بهينه سازي ، در کاهش مصرف انرژي اين بخش مؤثر بود.

«    ساخت لامپهاي کم مصرف تاثير بسيار زيادي در کاهش مصرف برق ايجاد ميکند . با توجه به اينکه بازده نوري لامپهاي کم مصرف تقريبا 5 برابر لامپهاي رشته اي است و نيز به دليل عملکرد در فرکانسهاي بالا داراي نور کاملا يکنواختي است لذا خستگي چشم کمتري نسبت به لامپهاي رشته اي ايجاد ميکند.

«    از نظر اقتصادي نيز استفاده از لامپهاي کم مصرف ، بصرفه است زيرا هرچند بطور متوسط هزينه اوليه براي خريد لامپ کم مصرف حدود 6 برابر لامپ رشته اي با توان مشابه است ، اما با فرض بطور متوسط 8 ساعت روشن بودن لامپها در شبانه روز ، در مدتي حدود 6 ماه افزايش هزينه ناشي از خريد لامپ کم مصرف با کاهش بهاي برق مصرفي جبران شده و با توجه به اينکه معمولا عمر متوسط لامپهاي کم مصرف 8 برابر لامپهاي رشته اي است ( و گارانتي بودن لامپ کم مصرف ) ، صرفه جويي قابل ملاحظه اي در بهاي برق ايجاد خواهد شد .

«    ميزان نوردهي هر لامپ کم مصرف 11 وات معادل لامپ 60 وات معمولي و هر لامپ 18 وات کم مصرف معادل لامپ 100 وات رشته اي ميباشد.

«    با توجه به اينکه تقريبا 95 درصد انرژي مصرفي لامپ رشته اي به گرما تبديل ميشود لذا استفاده از لامپ رشته اي خود مانند استفاده از يک دستگاه هيتر کوجک ميباشد و در زمانهايي که هوا گرم ميباشد ، گرماي لامپ نيز به گرماي محيط اضافه خواهد شد و بنابر اين نياز به استفاده از سيستم هاي سرمايش افزايش يافته و خو مصرف برق و انرژي را افزايش داده و هزينه مربوطه نيز دوچندان خواهد گرديد.

«    با خريد لامپ کم مصرف امکان تنظيم رنگ نور دلخواه خود را ( با ترکيب تعداد مختلف از لامپهاي آفتابي و مهتابي ) خواهيد داشت.

«    لامپهاي کم مصرف با سرپيچ هاي معمولي و نيز کوچک ( لوستري ) در دسترس ميباشد.

«    در انتخاب و خريد لامپ کم مصرف لازم است از لامپ شرکتهاي معتبر و شناخته شده که داراي کيفيت بالايي هستند و داراي ضمانت نامه نيز ميباشند استفاده گردد.

«    پس از روشن شدن ، در حدود 4 دقيقه طول خواهد کشيد تا لامپ کم مصرف حداکثر شار نوري خود را توليد کند.

«    به منظور داشتن حداکثر شار نوري توصيه ميشود لامپ کم مصرف به صورت آويز نصب گردند.

«    توصيه ميشود لامپهاي کم مصرف در حبابهاي بسته مورد استفاده قرار نگيرند.

«    عمر مفيد لامپهاي کم مصرف و مهتابي با روشن و خاموش کردن زياد کاهش مييابد ،‌بنابر اين فقط در محلهايي که دفعات مکرر لامپها بايد خاموش و روشن شوند مانند سرويسهاي بهداشتي و راه پله ها استفاده از لامپهاي رشته اي با وات پايين توصيه ميشوند.

«    يکي از روشهاي مناسب براي کنترل روشنايي در محلهايي که از لامپ رشته اي استفاده ميشود استفاده از کليد هاي ديمر دار است . اين کليد ها اين قابليت را فراهم ميکنند که نور لامپها را از مقدار حداکثر تا خاموش تغيير دهند. لامپهاي کم مصرف و فلورسنت امکان کار با ديمر را نداشته و ميسوزند.

«    بطور کلي بازده لامپهاي روشنايي ( کم مصرف ،‌رشته اي و ...) با افزايش توان ( وات ) آنها افزايش مييابد. مثلا روشنايي ايجاد شده توسط يک لامپ 100 وات رشته اي معادل روشنايي 2 لامپ 60 وات رشته اي و يا 4 لامپ 40 وات رشته اي است در حالي که مصرف برق آن کمتر است . از اين رو در محلهايي که روشنايي بيشتر مورد نياز است از يک لامپ با وات بيشتر به جاي چند لامپ با وات کمتر استفاده شود .

«    براي تامين روشنايي در طول روز حتي الامکان از نور طبيعي استفاده کنيد

«    مقدار روشنايي محيط را متناب با دقت مورد نياز کارهايتان انتخاب کنيد و براي انجام کارهايي مانند مطالعه ، بجاي روشن کردن کل محيط از روشنايي موضعي مانند چراغ مطالعه و آباژور و ... استفاده کنيد .

«    از لوستر هاي با شاخه هاي متعدد و لامپهاي پر قدرت استفاده نکنيد .

«    استفاده از روشنايي هاي غير مستقيم ( که در گچبري هاي سقف هاي لوکس استفاده ميشود ) سبب کاهش ميزان بهره نوري مفيد منبع روشنايي ميگردد.

«    براي انعکاس بهتر نور ، رنگ پرده پنجره ها و رنگ آميزي سطوح داخلي اتاقها را روشن انتخاب کنيد.

«    دقت شود هيچ فضايي بيهوده روشن نماند اگر در اتاق نشيمن هستيد آشپزخانه و يا فضاي ديگر را بيجهت روشن نگذاريد ، همچنين سعي شود از روشنايي تجملي پهيز گردد.

«    در ساعات اوج مصرف ، خاموش کردن لامپهاي اضافي ( حتي يک لامپ ) باعث ميشود در شبکه خاموشي نداشته باشيم.

«    لامپهاي رشته اي با حدود يک هزار ساعت استفاده ، افت شديد نوري خواهند داشت . پس منتظر سوختن لامپ نشده و تقريبا هر 6 ماه يمبار آنها را تعويض نماييد.

«    گرد و خاک موجود در محيط از ميزان بهره نوري لامپها ميکاهد و آنها را کدر ميکند . تميز کردن مرتب لامپها را فراموش نکنيد.

«    در راه پله هاي ساختمانهاي چند طبقه از کليد هاي زمان دار ( تايمر دار ) براي کاهش مصرف برق استفاده کنيد.

سيستمهاي سرمايشي و گرمايشي

مصارف سرمايشي سهمي در حدود 26 درصد از کل مصرف برق بخش خانگي را به خود اختصاص مي­دهند. اين سهم در بعضي از شرايط آب و هوائي و با توجه به نوع وسيله مورد استفاده مي­تواند متغير باشد. نحوه کارکرد کولرها با توجه به آبي و گازي بودن آنها متفاوت است.

 در کولر­هاي آبي سرمايش با استفاده از تبخير قطرات بسيار ريز آبي که با هوا آميخته شده به اطاق وارد مي­شود. اين کولرها براي نقاطي با آب و هواي خشک بسيار مناسب است. چون علاوه بر سرمايش هوا براي تلطيف هوا نيز مفيد است. اين کولرها مصرف برق کمتري نسبت به کولرهاي گازي داشته و درنتيجه هزينه کمتري نسبت به آنها دارند.

در کولرهاي گازي يک ماده واسط در فاز مايع با گرفتن حرارت از محيط داخلي به فاز گازي رفته که در طول اين روال حرارت محيط کاهش پيدامي­کند و در ادامه براي اينکه ماده واسط توانايي گرفتن دوباره حرارت را داشته باشد بايد با مصرف انرژي ، متراکم شده و دوباره به حالت مايع در ­آيد. انجام اين عمل توسط کمپرسور کولر صورت گرفته و لذا مصرف برق قابل توجهي را موجب مي­شود. مصرف برق اين گونه کولرها عموماً بسيار بالاتر از نوع آبي است و هزينه­هاي بسيار بالاتري را نيز دارا مي­باشند. اين گونه کولرها براي مناطقي که مرطوب مي­باشند و امکان استفاده از کولر آبي را ندارند مورد استفاده قرار مي­گيرد.

«     حتي‌الامکان کانال‌کشي کولرهاي آبي از کوتاهترين مسير انجام شود. چنانچه کانال‌هاي کولر خارج از ساختمان قرار دارند ، حتماً بايد بوسيله عايق‌کاري با پشم شيشه يا عايق‌هاي ديگر از گرم شدن کانال‌ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقيم نور خورشيد بر آنها جلوگيري شود. در اين مورد حتي نصب يک سايبان ساده بر روي کولر و کانال‌ها هم مؤثر است.

«     هرچه مسير کانال‌کشي کولرهاي آبي طولاني‌تر و پرپيچ و خم باشد، فشار هوا در مسير کانال‌ها افت پيدا کرده و جبران آن به انرژي بيشتري نياز دارد و سرماي حاصل شده نيز کمتر مي‌شود. لذا بايد حتي‌الامکان کوتاهترين مسير کانال‌کشي درنظر گرفته شود.

«     کليد بادزن (فن) در کولرهاي گازي به شما امکان مي‌دهد هنگام شب ، از دستگاه فقط براي تهويه هوا استفاده کنيد و هزينه برق دستگاه را به ميزان زيادي کاهش ‌دهيد.

«     هر سال نسبت به تعويض پوشال‌هاي کولر آبي اقدام نماييد. تميز کردن و رفع اشکالات کولر پيش از شروع به کار آن در فصل گرما ، کارکرد کولر را بهبود بخشيده ، مصرف انرژي آن را کاهش مي‌دهد و از هدررفتن سرما نيز جلوگيري مي‌کند.

«     استفادة بي‌مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند: اجاق ، سماور، لامپ‌هاي متعدد و... باعث افزايش گرماي محل سکونت مي‌شود و نياز به استفاده از کولر را افزايش مي‌دهد.

«     چنانچه امکان‌پذير باشد بايد از سيستم سرمايش موضعي استفاده گردد. به اين معني که تنها به اتاق‌هايي که مورد استفاده قرار مي‌گيرد هواي سرد را منتقل کنيد. به اين منظور مي‌توان دريچه‌هاي ورودي هوا به ساير اتاق‌ها را مسدود کرد.

«     در حد امکان از روشن نگه‌ داشتن مداوم کولر در طول روز پرهيز کنيد و به ويژه تا حد امکان سعي کنيد از دور کند (آرام) کولر استفاده کنيد تا فشار کمتري به دستگاه وارد شود.

«     کولرهاي گازي از جمله پر مصرف‌ترين وسايل برقي خانگي هستند. بنابراين در صورتي که نيازي به اين نوع کولرها وجود ندارد از استفاده آنها خودداري کنيد. در صورت ضرورت استفاده از اين نوع کولرها که هزينة ‌سنگيني را نيز در بردارند، بايد حتي­الامکان در ساعات پيک مصرف برق از آنها استفاده نشود.

«     کولرهاي گازي معمولاً داراي درجة تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرم که بين 18 تا 22 درجة سانتيگراد است ، باعث مي‌شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجة دماي تنظيم شده ، کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراين انرژي کمتري مصرف کند. در مورد کولرهاي آبي نيز، نصب يک ترموستات ساده در اتاق‌ها ، مي‌تواند مقدار زيادي از مصرف انرژي را کاهش دهد.

«     براي جلوگيري از خروج سرما ، اطراف پنجره‌ و درب­ها را با نوارهاي درزگير عايق‌بندي کنيد. استفاده از تهويه طبيعي در هنگام شب و درزبندي منازل در طول ايام گرم بسيار مؤثر خواهد بود. مطالعات نشان داده است که نشتي و انتقال حرارت باعث اتلاف بين 10 تا 40 درصدي کل مصرف گرمايش و سرمايش ميگردد.

«    بهترين درجه حرارت منزل در تابستان بين 20 تا 25 درجه سانتيگراد است. از سرد کردن بيش از حد محل سکونت خود ، خودداري کنيد.

«    کاشتن يک اصله درخت در نزديک کولر گازي حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژي خواهد شد. به دليل اينکه ساية درخت اولاً خود مانعي در برابر تابش نور مستقيم خورشيد مي‌باشد و ثانياً هواي تازه‌اي که توسط درخت ايجاد مي‌شود باعث مي‌گردد تا در واقع هواي پشت کولر گازي تهويه شود.

«    نصب کندانسورهاي کولر گازي در سايه باعث جلوگيري از اتلاف ميزان قابل توجهي از انرژي مصرفي خواهد شد.

«    در صورت امکان کولر گازي خود را در مسير باد نصب کنيد ، زيرا اين کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزايش بازدهي آن و کاهش مصرف انرژي مي‌شود.

«    هنگامي­که درجه حرارت بيرون ساختمان از دماي داخل کمتر است ، با باز کردن پنجره‌ها به تهوية طبيعي ساختمان کمک کنيد.

«    در روزهاي بسيار گرم ، با بستن در ، پنجره‌ها و کشيدن پرده‌ها از ورود انرژي گرمايي بيشتر به داخل ساختمان جلوگيري کنيد.

«     سيستم‌هاي سرمايش خود را به طور منظم تميز کرده و به ويژه گرد و خاک روي کويل‌ها و فن‌ها را پاک کنيد.

«     اتاق‌هاي نشيمن و خواب را از25 درجة سانتيگراد خنک تر نکنيد.

«     کارهايي نظير پخت و پز، شست‌ و شو و اتوکشي را در ساعاتي انجام دهيد که گرماي هوا کمتر است.

«    پوشيدن لباس‌هاي سبک و روشن ، امکان گردش هوا بر روي پوست بدن را فراهم کرده و در نتيجه ، احساس خنکي ناشي از تعرق ، نياز به سرمايش بيشتر را کاهش مي‌دهد.

«    استفاده از حداقل روشنايي مورد نياز در طول شب‌هاي گرم سال ، باعث کاهش بارهاي گرمايي داخل ساختمان مي‌شود.

«    مسيرهاي عبور هواي سيستم سرمايش را در کانال‌ها و دريچه‌هاي ورودي و خروجي به طور مرتب تميز کرده و از عدم وجود موانع در اين مسيرها اطمينان حاصل نماييد.

«     در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرماي ناخواسته در منزل شما وجود دارد ، گرماي هواي خارج که از طريق سقف و ديوار هدايت مي‌شود، گرمايي که از لامپ‌ها و لوازم خانگي انتشار مي‌يابد و نور خورشيد که از راه پنجره‌ها به داخل مي‌تابد. بنابراين مسئول انرژي منزل خود باشيد و با ارزيابي هر يک از موارد فوق تدابيري بينديشيد ، مثلاً با افزايش عايق پشت بام و ديوارها حرارت عبور نخواهد کرد. پنجره‌ها را با استفاده از سايبان ، پرده کرکره و يا پارچه‌ محافظت نماييد. نصب پرده با رنگ روشن يا سايبان روشن نور خورشيد را به سمت بيرون منعکس مي‌نمايد.

«     هنگام ترک ساختمان در طول روز ، حتي الامکان سيستم سرمايش را خاموش کنيد و در صورت روشن گذاشتن کولر‌، درجة ترموستات را 5 تا 10 درجه کمتر کنيد.

«     کاشتن درختچه‌هاي پيچ در مجاورت ساختمان‌ها علاوه بر زيبايي،عايق سرما و گرما مي‌باشند.

«     فيلترهاي هواي کولرهاي گازي را به صورت منظم تميز کنيد.

«     نصب صحيح کولرگازي مورد مهمي در جلوگيري از مصرف    بي­رويه انرژي است. مکانيزم­هاي دروني کولر با نصب غير صحيح و غير تراز دچار مشکل خواهند شد.

در صورتي که از کولرهاي گازي دو کاره که براي گرمايش نيز مي­توانند مورد استفاده قرار گيرند استفاده مي­کنيد توجه به نکات زير موثرمي­باشد:

«     تنظيم ترموستات روي درجات بالاتر باعث سريع‌تر گرم شدن اتاق‌ها نمي‌شود و چنانچه ترموستات روي همين درجة تنظيم باقي بماند ، سبب اتلاف انرژي خواهد شد.

«     کانال‌هاي انتقال هواي گرم را نشت‌گيري کرده و آنها را در مسيرهاي سرد عايق‌کاري کنيد.

ساير لوازم و تجهيزات الکتريکي

تنوع و گستردگي لوازم برقي خانگي مورد استفاده در هر کشور تابع عوامل گوناگون اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و آب و هوائي مي­باشد. اين عوامل نه تنها بر روي تنوع محصولات ، بلکه بر روي الگوي استفاده از وسيله نيز تأثير مي‌گذارد.

امروزه استفاده از لوازم برقي خانگي در ايران روندي رو به توسعه دارد. تغيير شرايط اجتماعي و ازدياد تعداد مصرف کنندگان باعث شده است ، بازار لوازم برقي خانگي در کشور رشد قابل توجهي داشته باشد. بدون شک اين روند توسعه بر افزايش مصرف برق نيز تاثيرگذار است.

لوازم برقي خانگي که در خانواده‌هاي ايراني بطور عام مورد استفاده قرار مي­گيرند شامل: آبگرمکن برقي، اطوي برقي، بخاري برقي، جارو برقي، سماوربرقي، لوازم صوتي تصويري، لوازم برقي آشپزخانه (پلوپز برقي، چرخ گوشت، مايکروفر و غيره)،ماشين لباسشوئي و ظرفشوئي، يخچال- فريزر، ساير لوازم برقي(پنکه و هواکش، سشوار و غيره) ميباشند.

 ماشين لباسشويي و ماشين ظرفشويي:

«    تحت هيچ شرايطي در ساعات اوج مصرف استفاده نشود . روزهاي تعطيل و ساعات اوليه صبح بهترين ايام براي استفاده از دستگاه هستند.

«    فيلتر آب خروجي دستگاه را تميز نگه داريد.

«    حتي المقدور از خشک کن دستگاه استفاده نشود.

«    هر گونه شستشويي در حداقل دماي مناسب و مورد لزوم تنظيم شود تا از مصرف بيش از حد برق و اتلاف آب گرم جلوگيري شود.

«    از ظرفيت دستگاه به طور کامل استفاده شود.

«    بسياري از دستگاهها داراي يک برنامه شستشوي اقتصادي هستند که شستشو را با کمترين آب ، پودر و حرارت ممکن انجام ميدهند با کمک دفترچه راهنما از اين برنامه استفاده کنيد.

«    هرچه تعداد دورهاي خشک کردن لباسشويي در دقيقه بيشتر باشد، منجر به افزايش مصرف برق ميگردد.

«    ماشين ظرفشويي را دور از يخچال قرار دهيد زيرا حرارت توليدي دستگاه مصرف برق يخچال را افزايش ميدهد.

«    در صورتيکه ماشين ظرفشويي شما سيستم خشک کن بدون گرما دارد از آن استفاده و اگر ندارد بعد از شستشو درب آنرا باز تا باجريان هوا ظرف ها خشک شوند.

«    ماشين هاي لباسشويي با درب از جلو بسيار کمتر از انواع ماشين هاي بادرب از بالا آب و برق مصرف ميکنند.

«    درجه حرارت 90درجه را معمولا براي لباسهاي سفيد و بسيار کثيف به کار ميبرند.

«    لکه‌گيري لباس‌ها ، در اغلب موارد به شما اين امکان را مي‌دهد که از برنامه‌هاي با آب سرد يا‌ آب 40 تا 60 درجه استفاده کنيد.

«    استفاده از لوله‌کشي آب گرم براي استفاده در ماشين لباسشويي بسيار مفيد خواهد بود.

«    اولين و مهمترين نکته در خريد ماشين لباسشويي توجه به استاندارد بودن و رتبه برچسب مصرف انرژي آن است. بدون توجه به اين فاکتورها هرگز اقدام به انتخاب نکنيد.

«    هزينه­هاي انرژي مصرفي و تعمير و نگهداري بخشي از هزينه در اختيار گرفتن يک وسيله است که در ماشين هاي لباسشويي­ با برچسب انرژي نامناسب بالاتر است. اين وضعيت براي ماشين­هاي لباسشويي­ غير استاندارد به مراتب بدتر خواهد بود.

«    بايد توجه داشت که ماشين لباسشويي چه امکاناتي براي شستشو به شما مي‌دهد، امکان شستشو با آب سرد ، امکان شستشو با درجة حرارت پايين آب و امکان تعيين تعداد دور آبکشي در دقيقه ، از جمله امکانات مفيدي هستند که مي‌توانند در کاهش مصرف برق ماشين لباسشويي بسيار مؤثر باشند.

«    ميزان مصرف برق ماشين لباسشويي پيش از هر چيز به تکنولوژي بکارگرفته شده توسط کارخانة    سازندة ‌آن بستگي دارد.

«    ماشين‌هاي ظرفشويي مقدار زيادي برق و آب مصرف مي‌کنند ، بنابراين در خريد آنها بايد به هزينه مصرف هر يک از اين دو منبع توجه داشت.

يخچال و فريزر:

يخچال- فريزر از رايج­ترين لوازم برقي خانگي و از پرمصرف­ترين آنها مي­باشد. يخچال-فريزر در سايز­ها و اشکال متنوعي ساخته مي­شود که جملگي اصول کار يکساني دارند. مصرف انرژي اين وسيله وابستگي بسيار زياد به نحوه استفاده و شرائط جانبي مانند موقعيت نصب و غيره دارد.

«    در هنگام خريد يخچال و فريزر به ميزان مصرف انرژي و برچسب انرژي آنها دقت کنيد.

«    حجم يخچال و فريزر بايد با توجه به نياز و تعداد افراد خانواده انتخاب شود تا از فضاي آن بطور      کامل استفاده شود.

«    برفک‌هاي يخچال و فريزر را بطور منظم آب کنيد ، زيرا با افزايش قشر برفک ، بالا مي‌رود. با انتخاب يخچال‌هاي مجهز به سيستم برفک آب‌کن اتوماتيک ، مصرف برق بدون    دخالت مصرف کننده ، کاهش مي‌يابد.

«    قرار دادن يخچال يا فريزر در مجاورت دستگاه‌هاي گرمازا مثل اجاق گاز، آب‌ گرم‌کن ، شوفاژ و همچنين زير نور مستقيم خورشيد ، مصرف انرژي آنرا افزايش مي‌دهد. در صورتي که امکان ديگري براي قرار دادن يخچال - فريزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد ، با يک پوشش مناسب (عايق حرارتي) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ کنيد.

«    فضاي پشت يخچال و فريزر براي گردش هوا بايد حداقل به اندازه 20 سانتيمتر با ديوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لوله‌هاي پشت يخچال و فريزر و موتور آن حداقل سالي دو بار گردگيري شود. رعايت اين موارد سبب انتقال حرارت بهتر بين هوا و لوله‌ها خواهد شد.

«    مواد غذايي را پيش از سرد شدن کامل در يخچال و فريزر قرار ندهيد و از گذاشتن همزمان مقدار زيادي مواد غذايي در يخچال و بويژه فريزر خودداري کنيد. اين کار سبب ايجاد فشار بيش از حد به موتور يخچال و فريزر خواهد شد.

«    جهت نگهداري مواد غذايي ، پس از گذاشتن آنها در کيسه‌هاي فريزر، در آنها را به صورتي ببنديد که ديگر هواي اضافي در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روي هر يک از کيسه‌ها برچسبي که حاوي مطالبي همچون نام مواد غذايي ، نوع آن (سرخ شده، پخته، خام و...) و تاريخ منجمد کردن باشد را بچسبانيد. چنين برچسبي را با اطلاعات کلي‌تر شامل فهرست مواد غذايي داخل هر سبد ، کشو ، قفسه و يا طبقه نيز تهيه کرده و در محل مناسب بچسبانيد. به اين ترتيب دستيابي به مواد غذايي مورد نياز بسيار آسان خواهد شد و مدت زمان لازم براي پيدا کردن مواد مورد نياز و     باز ماندن درب وسيله کاهش خواهد يافت.

«    از باز و بسته کردن بيهودة درب يخچال يا فريزر پرهيز کنيد هر بار که درب يخچال را باز ميکنيد حدود 30درصد از سرماي آن خارج ميشود.

«     نوار لاستيکي درب يخچال و فريزر به مرور زمان انعطاف و کارآيي خود را از دست مي‌دهد. توصيه مي‌شود سالي يکبار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچکترين نشتي هوا ، نسبت به تعويض آن اقدام گردد. براي اين منظور يک اسکناس بين درب و بدنه قرار دهيد ، اگر اسکناس محکم در جاي خود قرار نگرفت ، احتمالاً لاستيکهاي اطراف يخچال خراب شده‌اند.

«     بايد توجه داشت که تنظيم صحيح و به موقع ترموستات يخچال و يا فريزر با عنايت به مواردي همچون حجم و ميزان مواد غذايي درون آنها، محل قرار گرفتن يخچال و فريزر و دماي محيط وسايل مزبور، نقش مهمي در کاهش مصرف انرژي اين وسايل خواهد داشت و به عبارتي تنظيم نادرست و يا عدم توجه به تنظيم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و يا يخ‌زدگي مواد غذايي و به تبع آن افزايش مصرف انرژي خواهد شد. بنابراين درجه ترموستات فريزر را معمولاً بين 15 تا 18 درجه زير صفر و درجه ترموستات يخچال را بين 2 تا 4 درجه بالاي صفر تنظيم کنيد. تنظيم درجه حرارت روي حدود 5 درجه پايين‌تر از اين ميزان ، مي‌تواند سبب افزايش مصرف انرژي تا حد بيش از 20 درصد بشود.

«    از گذاشتن هرگونه پارچه بر روي طبقات يخچال جداً پرهيز کنيم ، چون اين کار از گردش هوا در يخچال جلوگيري مي‌کند و مصرف برق آن را افزايش مي‌دهد.

لوازم صوتي و تصويري:

لوازم صوتي و تصويري از لوازم با توان مصرفي پايين هستند. اما با توجه به فراگيري و گستردگي استفاده‌کنندگان در مجموع نقش بسيار مهمي در مصرف برق خانگي ايفا مي‌کنند.

مهمترين مشکل در مورد اين گروه آن است که نه تنها در زمان روشن بودن ، بلکه در زمان خاموش شدن از طريق دکمه در حالت آماده کار نيز برق مصرف مي‌کنند.

تلويزيون مهمترين مولفه مصرفي در اين گروه است که سير تکامل تکنولوژي خود را طي مي‌کند که به طور عام در طول شبانه­روز، ساعات متمادي در خانواده­ها از اين وسيله استفاده مي­کنند.

مصرف اين گروه از لوازم بيشترين وابستگي را به مقدار ساعات مصرف از آنها دارد. از اين رو مصرف برق خانواده‌اي که به تلويزيون به عنوان يک عضو هميشه روشن نگاه مي‌کند تا خانواده‌اي که از آن در بعضي از ساعات استفاده مي‌کند تفاوت زيادي وجود دارد.

«      دو شاخة تلويزيون ، ويدئو، ضبط صوت ، کامپيوتر و دستگاه­هاي بازي را هنگامي­که نيازي به استفاده از آنها نداريد ، از پريز قطع نماييد.

«     نسبت به انتخاب اندازه مناسب صفحه تلويزيون متناسب با فضاي منزل اقدام نماييد.

«     امروزه لوازم صوتي و تصويري حتي در زماني­که از طريق دکمه خاموش مي­شوند برق مصرف مي­کنند لذا در زماني که به مدت چند ساعت متوالي از آن استفاده نمي­کنيد حتماً دو شاخه آنرا از پريز برق قطع کنيد.

«     سعي شود از تلويزيونهاي مناسب و با وات مصرف کمتر استفاده گردد.

«     قبل از خواب از خاموش بودن کامل و خروج 2شاخه برق لوازم صوتي و تصويري اطمينان حاصل کنيد.

«     در صورت لزوم استفاده از زمان سنج تلويزيون براي خاموش کردن آن قبل از خواب ، آن رادر حداقل زمان ممکن تنظيم نماييد.

 توجه:

براي خريد هر وسيله برقي داخلي ، داشتن برچسب انرژي و قرار داشتن در رنج محصول با بازدهي بيشتر را کنترل فرماييد.

 

جدول پنجگانه تعرفه‌های جدید برق بخش خانگی  :

بنا بر ابلاغیه وزیر نیرو، تعرفه‌ برق در بخش خانگی در قالب پنج جدول تعرفه مناطق عادی و ماه‌های غیرگرم مناطق گرمسیر، تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر1، تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 2، تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 3 و تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 4 ابلاغ شده است.

سرویس اقتصادی ـ وزارت نیرو، جزییات جدول تعرفه‌های جدید برق در بخش خانگی را منتشر کرد و بنا بر آن، تعرفه ماه‌های عادی، گرم و غیرگرم در قالب جداولی منتشر شده است.به گزارش «تابناک»، وزیر نیرو در بخشنامه‌ای، تعرفه‌های جدید برق در سال 90 را به همه شرکت های توزیع نیروی برق و شرکت‌های برق منطقه‌ای سراسر کشور ابلاغ کرد.

بر پایه ابلاغیه وزیر نیرو، تعرفه‌ برق در بخش خانگی در قالب پنج جدول تعرفه مناطق عادی و ماه‌های غیرگرم مناطق گرمسیر، تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 1، تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 2، تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 3 و تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 4 ابلاغ شده است.

بنا بر این گزارش، بیشترین بهای انرژی بدون احتساب اضافه پرداختی و تخفیف شرایط اختصاصی، به ازای هر کیلووات ساعت، به طور متوسط در مناطق عادی و ماه‌های غیرگرم مناطق گرمسیر، 1300 ریال و در ماه‌های گرم مناطق گرمسیر 1100 ریال است.

 


 

تعرفه مناطق عادی و ماههای غیرگرم مناطق گرمسیر

متوسط انرژی مصرفیماهانه(کیلووات ساعت)

قیمت پایه هرکیلووات ساعت(ریال)

0 تا 100

300

مازاد بر 100 تا200

350

مازاد بر 200 تا300

750

مازاد بر 300 تا400

1350

مازاد بر 400 تا500

1550

مازاد بر 500 تا600

1950

مازاد بر600

2150

 

جزییات تخفیف و اضافه پرداخت‌ها

در این میان، به منظور تشویق مشترکان برای جابجایی مصرف از ساعات اوج بار، پس از محاسبه بهای برق مصرفی بر پایه جداولی که در این خبر آمده است، اضافه پرداختی مصارف اوج‌ بار و تخفیف مصارف غیر اوج ‌بار، برای آن دسته از مشترکانی که دارای لوازم اندازه‌گیری چندزمانه هستند، به شکل زیر محاسبه می‌شود:

اضافه پرداختی مصارف اوج ‌بار= کل مصرف اوج بار در دوره × 300 ریال

تخفیف مصارف غیر اوج ‌بار = کل مصرف کم‌بار در دوره × 150ریال (برای مشترکان دارای لوازم اندازه‌گیری سه‌زمانه)

تخفیف مصارف غیر اوج‌ بار= کل مصرف غیر اوج ‌بار در دوره × 60 ریال (برای مشترکان دارای لوازم اندازه‌گیری دوزمانه)

به گزارش مهر، این ارقام برای ماه‌های گرم مناطق گرمسیر 1 با ضریب یک سوم و مناطق گرمسیر 2 و 3 و 4 با ضریب دوسوم محاسبه می‌شود.

تشویق برای جانبازان

بهای برق مشترکان جانباز، 25 درصد و بیشتر در مناطق عادی و گرمسیر، به ترتیب با کسر 80 و 100 کیلووات ساعت از متوسط مصرف ماهانه انرژی برق آنها محاسبه می‌شود.

تعرفه ماه‌های گرم در مناطقگرمسیر1

متوسط انرژی مصرفیماهانه(کیلووات ساعت در ماه)

قیمت پایه هرکیلووات ساعت(ریال)

0 تا 1000

100

مازاد بر 1000 تا2000

110

مازاد بر 2000 تا3000

120

مازاد بر 3000 تا3500

500

مازاد بر 3500 تا4500

950

مازاد بر 4500 تا6000

1150

مازاد بر6000

1350

 

کد خانوار برای برخی مشترکان

در مصوبه جدید دولت آمده است، به تشخیص هیأت مدیره شرکت های توزیع برق یا برق منطقه‌ای‌ها، برای خانوارهایی که در یک واحد مسکونی زندگی می‌کنند، کد خانوار به شرح زیر در نظر گرفته می‌شود:

کد خانوار (حداکثر برابر 5) = تعداد خانوار ساکن در یک واحد مسکونی

متوسط مصرف ماهانه، مبنای صدور صورتحساب برای هر یک از خانوارها = مصرف ماهانه خوانده شده، تقسیم بر کد خانوار

بهای برق ماهانه بازفروش برای مصارف روستایی بر پایه جدول تعرفه‌های خانگی بر حسب مورد، محاسبه و دریافت می‌شود؛ بنابراین، مصرف هر مشترک به شرح زیر تعیین خواهد شد:

متوسط مصرف هر مشترک = کل مصرف ماهانه کنتور اشتراکی تقسیم بر تعداد مشترک

تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر2

متوسط انرژی مصرفیماهانه(کیلووات ساعت در ماه)

قیمت پایه هرکیلووات ساعت(ریال)

0 تا 1000

220

مازاد بر 1000 تا2000

500

مازاد بر 2000 تا3000

850

مازاد بر 3000 تا3500

1050

مازاد بر 3500 تا4500

1250

مازاد بر 4500 تا6000

1350

مازاد بر6000

1450

     
 

در این میان، به منظور تأمین هزینه‌های اداری برق روستا، شرکت به ازای هر مشترک مبلغ 2000 ریال از مبلغ صورتحساب کم می‌کند. همچنین شورای اسلامی روستا به عنوان نگهدارنده شبکه برق، مکلف است بهای برق تحویلی به مشترکان را بر حسب مورد بر پایه تعرفه‌های مربوطه محاسبه و از مصرف‌کنندگان دریافت کند.

تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 3

 

متوسط انرژی مصرفیماهانه(کیلووات ساعت در ماه)

قیمت پایه هرکیلووات ساعت(ریال)

0 تا 1000

250

مازاد بر 1000 تا1500

650

مازاد بر 1500 تا2000

1150

مازاد بر 2000 تا3500

1250

مازاد بر 3500 تا4500

1350

مازاد بر 4500 تا6000

1450

مازاد بر6000

1550

 

 

تعرفه ماه‌های گرم در مناطق گرمسیر 4

 

متوسط انرژی مصارفیماهانه(کیلووات‌ساعت در ماه)

قیمت پایه هرکیلوواتساعت(ریال)

0 تا 100

240

مازاد بر 100 تا200

280

مازاد بر 200 تا300

500

مازاد بر 300 تا400

800

مازاد بر 400 تا500

1150

مازاد بر 500 تا600

1500

مازاد بر600

1800