صفحه اصلی>>اخبار>>مدیر بازار برق شرکت توزیع برق استان تهران؛کسب درآمد مضاعف برای نیروگاه ها و شرکت های توزیع برق با کد عام
عنوان خبر :مدیر بازار برق شرکت توزیع برق استان تهران؛کسب درآمد مضاعف برای نیروگاه ها و شرکت های توزیع برق با کد عام
خلاصه خبر :از اهداف تشکیل بورس انرژی کشف قیمت برق و ایجاد فضای رقابتی برای معاملات برق مثل هر نوع کالای قابل معامله در بورس های کالایی بود اما با راه اندازی کد عام شرکتهای توزیع که پیش از این فقط خریدار برق در بورس انرژی و نیروگاه ها که فقط فروشنده برق بودند از طریق کد عام می توانند روی کالای برق معامله تجاری انجام دهند.
متن خبر :

مدیر بازار برق شرکت توزیع برق استان تهران گفت: نخستین معامله کد عام توسط شرکت توزیع برق استان تهران انجام گرفت تا از این پس شرکت های توزیع و نیروگاه ها از طریق کد عام بتوانند نسبت به خرید و فروش برق در بورس انرژی اقدام و از این طریق سود مناسبی را برای خود شناسایی کنند.

محمد محمدی نیا افزود: از اهداف تشکیل بورس انرژی کشف قیمت برق و ایجاد فضای رقابتی برای معاملات برق مثل هر نوع کالای قابل معامله در بورس های کالایی بود اما با راه اندازی کد عام شرکتهای توزیع که پیش از این فقط خریدار برق در بورس انرژی و نیروگاه ها که فقط فروشنده برق بودند از طریق کد عام می توانند روی کالای برق معامله تجاری انجام دهند.

وی با اشاره به انجام معامله روی نمادهای برق در بورس انرژی، گفت: امکان معامله و خرید و فروش روی برق از طریق کد عام یک راهکار مناسب برای کسب سود برای طرفین عرضه و تقاضای برق فراهم کرده است.

محمدی نیا افزود: از طرف دیگر از این طریق شرکت های توزیع در راستای خصوصی سازی آرام آرام به ماهیت بنگاه های اقتصادی نزدیک می شوند و به عنوان یک بنگاه اقتصادی علاوه بر اینکه کمافی سابق فعالیت خدمات رسانی در حوزه برق را انجام می دهند، می توانند در کنار آن به عنوان بخش خصوصی فعالیت تجاری و درنتیجه خدمات خود را با کیفیت بهتر ارائه کنند.

این کارشناس مسوول با اشاره به اینکه شرکت توزیع برق استان تهران از بدو تأسیس شرکت بورس انرژی به شکل پایلوت در این بورس حضور داشته است، خاطرنشان کرد: شرکت توزیع برق استان تهران امسال 215 هزار مگاوات ساعت برق مورد نیاز خود را به ارزش بیش از 12 میلیارد تومان از طریق بورس انرژی تأمین کرد که البته تنها بخش کوچکی از مصرف مورد نیاز توزیع برق تهران بوده اما به عنوان یک طرح پایلوت موفقیت آمیز بود.

وی اظهار داشت: شرکت حدود 2 میلیون مشترک دارد که مصرف کننده نهایی برق هستند و حدودا به 12 میلیارد کیلووات ساعت برق برای مصرف یک سال مشترکین خود نیاز دارد که امیدواریم براساس برنامه پیش روی وزارت نیرو این رقم معاملات در بورس انجام شود.

محمدی نیا با ابراز امیدواری به چشم انداز روشن صنعت برق از کانال بورس انرژی، گفت: امیدواریم با تأمین اعتبارات لازم برای افزایش و رشد معاملات برق به چشم اندازی که در برنامه توسعه برای صنعت برق در نظر گرفته شده کمک تا اهداف مدنظر صنعت برق محقق شود.

مدیر بازار برق شرکت توزیع برق استان تهران درباره چگونگی افزایش اعتبارات مورد نیاز شرکت های توزیع برای خرید برق از بورس انرژی، گفت: بورس انرژی نهادی مستقل از وزارت نیرو است و نقدینگی که برای معاملات در این بستر لازم است نیاز به حمایت وزارت نیرو دارد چون در بورس انرژی تمام سازو کارهای معاملات فراهم است و تنها محدودیت و مشکل موجود عدم نقدینگی مطلوب است که باید وزارت نیرو از طریق مکانیزم و تمهیداتی به این امر بکوشد.

این کارشناس مسوول درباره نقدینگی مورد نیاز برای معامله در کد عام نیز گفت: تأمین نقدینگی برای معامله در کد عام وابسته به وزارت نیرو نیست بلکه خود شرکتهای توزیع یا نیروگاه ها می توانند از حساب خودشان این حساب را شارژ و اقدام به خرید و فروش نمادهای 4گانه برق کنند.

وی درباره چگونگی کسب سود در این بازار گفت: هرچقدر زمان تحویل کالا (برق) نزدیکتر شود قیمت بالاتر می رود بنابراین در اختلاف قیمت خرید و فروش از طریق کد عام امکان کسب سود وجود دارد البته این کسب سود مانند کسب بازدهی در بورس اوراق بهادار کاملا بستگی به عملکرد خریداران و فروشندگان دارد. گاه می شود بیشتر از حتی سود سپرده بانکی استفاده برد گاه این امکان فراهم نمی شود.

محمدی نیا، پیشنهاداتی برای افزایش معاملات کد عام مطرح کرد و افزود: محدودیت هایی که از نظر فنی هم اکنون وجود دارد می تواند با همت وزارت نیرو مرتفع بشود. به عنوان نمونه محدودیت سقف عرضه و سقف تقاضا چنانچه رفع شود طرفین عرضه و تقاضا می توانند بدون محدودیت خرید و فروش کنند.

مدیر بازار برق شرکت توزیع برق خاطرنشان کرد: این بازار می تواند حتی برای اشخاصی که هیچ فعالیت و وابستگی به صنعت برق ندارند نیز به عنوان یک نگاه تجاری و کسب منفعت مطلوب باشد چون در بورس انرژی هم کالایی چون برق با موعد مشخص تحویل معامله می شود هم امکان معامله مجدد روی این کالا مانند معامله روی اوراق بهادار تعریف شده است که به جذابیت این بازار و بورس انرژی می افزاید.

تاریخ ثبت : 1393/10/14 15:22